Nowego terminu w sprawie kosztu kapitału nadal brak

Termin 8 listopada jako data posiedzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w siedmioosobowym składzie w sprawie spodziewanej uchwały z mocą zasady prawnej dotyczącej rozstrzygnięcia kwestii kosztu korzystania z kapitału jest od 11 października nieaktualny. Nowa Prezes Izby Cywilnej negatywnie zweryfikowała zasady i kolejność przydzielania spraw sędziom, ustalając że sprawy były przydzielane niezgodnie z alfabetyczną listą sędziów wskazaną w regulaminie Sądu Najwyższego. W konsekwencji zmieniono dotychczasowego sędziego sprawozdawcę, Romana Trzaskowskiego, który był znany ze swojego stanowiska przychylnego bankom w sprawach frankowych. Ostatecznie nowym sprawozdawcą do poszerzonego składu został sędzia Krzysztof Strzelczyk. Jak dodano zmianie ma ulec też skład orzekający i termin posiedzenia, które zostaną wyznaczone po sporządzeniu uzasadnienia postanowienia o przedstawieniu pytania prawnego. Nowego terminu nadal nie wyznaczono.

Dla frankowiczów z jednej strony to nie jest zła wiadomość, bo dotychczasowy sędzia sprawozdawca Roman Trzaskowski uchodzi za przychylnego bankom, z drugiej jednak strony nadal nie wiem kiedy i czy zapadnie ostateczne rozstrzygniecie w kwestii kosztu korzystania z kapitału. Problem kosztu kapitału determinuje linię orzeczniczą w sprawach frankowych, dotychczas obowiązująca linia orzecznicza zakłada brak kosztu kapitału w wyrokach unieważniających abuzywne umowy frankowe. W przypadku kosztu kapitału opartego na oprocentowaniu LIBOR CHF, którego następcą od nowego roku będzie wskaźnik Banku Szwajcarii SARON, będziemy mieli do czynienia z tzw. odfrankowieniem. Trzecie możliwe rozstrzygnięcie, czyli koszt kapitału oparty na oprocentowaniu WIBOR oznacza efektywnie rozwiązanie kapitału proponowane przez kilka banków w ugodach.

W najgorszym dla frankowiczów scenariuszu trzeba liczyć się z wyrokiem tożsamym ugodzie. W związku z tym każdą sprawę trzeba analizować indywidualnie. Zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora online https://www.kalkulatordlafrankowicza.pl, w celu sprawdzenia wszystkich dostępnych wariantów rozstrzygnięcia swojej sprawy sądowej.
Sąd Najwyższy